> UOG Events home page > UOG News & Announcements home page

Judges

CHamoru Language Competition


CHamoru Language Competition Judges

 

CHamoru Language Competition

2011

1. Artero-Cameron, Joseph, Guam
2. Aguon, Doris Maanao, Guam
3. Balbas, Jacqueline, Guam
4. Barcinas, Sherrie, Guam
5. Benavente, Tony, Saipan
6. Bermudes, Illuminanda, Saipan
7. Bevacqua, Dr. Miget Lujan, Guam
8. Camacho, Maria Borja, Guam
9. Castro, Elsa N., Saipan
10. Cristobal, Hope Alvarez, Guam
11. Fleming, Belvilynn T., Saipan
12. Gutierrez, Maria Atalig, Rota
13. Kapileo, Patricia Peter, Saipan
14. King, Joaquin, Rota
15. Lujan-Sellers, Sonja Lourdes, Guam
16. Pangelinan, Senator Ben, Guam
17. Perez, Jonathan David Terlaje, Guam
18. Rabon, Frank P., Guam
19. San Nicolas, Carmen D., Tinian
20. Shimizu, Paul San Nicolas, Guam
21. Suobiron, Sonia, Guam
22. Taman, Candido, Saipan
23. Taimanao, Senator Jovita Maratita, Rota
24. Taisacan, Ron, Saipan
25. Taitague, Mayor Franklin (Inarajan), Guam
26. Terlaje, Brian Jess, Guam
27. Untalan, Dr. Faye Francisca, Guam
28. Ulloa-Heath, Dr. Julie, Rota


2010

1. Eleanor Aguon-Saipan
2. Frank Lee San Nicolas Borja-Tinian
3. Elsa N. Castro-Saipan
4. Jeremy Cepeda-Guam
5. Dr. Judy Flores-Guam
6. Patricia P. Kapileo-Saipan
7. Sen. Ben Pangelinan-Guam
8. Garren Quitugua-Rota
9. Frank M. Rabon-Guam
10. Anthony J. "Malia" Ramirez-Guam
11. Frances Manibusan Sablan-Saipan
12. Carmen D. San Nicolas-Tinian
13. Annette A. Songao-Rota
14. Sen. Jovita M. Taimanao-Rota
15. Mayor Carol S. Tayama-Guam
16. Jessie Rae Tedtaotao-Guam
17. Victor Tuquero-Guam


2009

1. Frank Lee San Nicolas Borja, Tinian, Elementary Division
2. Beverly Ann Borja Acfalle, Guam, Elementary Division
3. Janice San Nicolas Furukawa, Guam, Elementary Division
4. Mayor Carol S. Tayama, Guam, Elementary Division
5. Elsa N. Castro, Saipan, Elementary Division
6. Dr. Lisa Linda Natividad, Guam, Elementary Division
7. Paz Younis, Saipan, Elementary Division
8. Felix Crisostomo Benavente, Guam, Elementary Division
9. Maira K. Rios, Saipan, Elementary Division
10. Juana Somol, Saipan, Elementary Division
11. Benjamin Joseph Santiago, Guam, Middle School Division
12. Frances Mary Manibusan Sablan, Saipan, Middle School Division
13. Herman T. Guerrero, Saipan, Middle School Division
14. Sen. Ben Pangelinan, Guam, Middle School Division
15. Leonila Torres Gombar, Guam, Middle School Division
16. Vincent John Leon Guerrero Salas, Guam, Middle School Division
17. Eleanor Aguon, Saipan, Middle School Division
18. Annette Atalig Songao, Rota, Middle School Division
19. Charissa Lynn Aguon, Guam, Middle School Division
20. Jeanette Borja, Tinian, Middle School Division
21. Irene Murphy, Saipan, High School Division
22. Frank M. Rabon, Guam, High School Division
23. Carmen D. San Nicolas, Tinian, High School Division
24. Selina Onedera-Salas, Guam, High School Division
25. Ron Taisacan, Saipan, High School Division
26. Peter Jon Makahna Duenas, Guam, High School Division
27. Dr. Judy Flores, Guam, High School Division
28. Patricia P. Kapileo, Saipan, High School Division
29. Florine Hofschneider, Tinian, High School Division
30. Ronald Tenorio Laguana, Guam, High School Division


2008

1. Frances Mary Manibusan Sablan, Saipan
2. Leonard Z. Iriarte, Guam
3. Daniel James Pangelinan, Guam
4. Marietta Camacho, Guam
5. Dr. Jose Quinene Cruz, Guam
6. Marie Lynn Taitano Iriarte, Guam
7. Jovita Maratita Taimanao, Rota
8. Julita Calvo, Rota
9. Anthony "Malia" Ramirez, Guam
10. Ronald Tenorio Laguana, Guam
11. Joseph Eldon Quinata, Guam
12. Lourdes Manglona, Rota


2007

1. Dr. Rita Hocog Inos, Saipan
2. Jovita Maratita Taimanao, Rota
3. George Pereda, Guam
4. Marietta Camacho, Guam
5. Ron Taisacan, Saipan
6. Dr. Judy Flores, Guam
7. Dr. Marilyn C. Salas, Guam
8. Julita Calvo, Rota
9. Anthony "Malia" Ramirez, Guam
10. Helen Tedpahogo, Guam
11. Leonard Z. Iriarte, Guam
12. Frances Mary Manibusan Sablan, Saipan
13. Maria Agulto, Rota
14. Daniel James Pangelinan, Guam
15. Dr. Bernadita Camacho-Dungca, Guam
16. Ronald Tenorio Laguana, Guam
17. Lourdes Manglona, Rota
18. Hope Alvarez Cristobal, Guam
19. Dr. Jose Quinene Cruz, Guam
20. Joseph Eldon Quinata, Guam
21. Rosita M. Bamba, Guam
22. Marie Lynn Taitano Iriarte, Guam


2006

1. Ann Marie Blas Arceo, Guam
2. Marietta Camacho, Guam
3. Dr. Bernadita Camacho-Dungca, Guam
4. Antonia D. Castro, Guam
5. Hope Alvarez Cristobal, Guam
6. Dr. Jose Quinene Cruz, Guam
7. Dr. Judy Flores, Guam
8. Leonard Z. Iriarte, Guam
9. Marie Lynn Taitano Iriarte, Guam
10. Frances Mary Manibusan Sablan, Saipan
11. Johnny Sablan, Guam
12. Jovita Maratita Taimanao, Roa


2005

1. Ann Marie Blas Arceo, Guam
2. Cherese Cabrera, Rota
3. Dr. Bernadita Camacho-Dungca, Guam
4. Dr. Judy Flores, Guam
5. Leonard Z. Iriarte, Guam
6. Marie Lynn Taitano Iriarte, Guam
7. Vincent Manglona, Rota
8. Edward Pocaigue, Guam
9. Frances Mary Manibusan Sablan, Saipan
10. Dr. Robert Anacletus Underwood, Guam


2004

1. Romeo Hernndez, Guam
2. Menang U. Diaz, Guam
3. Frances Mary Manibusan Sablan, Saipan
4. Orpha Matanane, Guam
5. Benjamin Joseph Santiago, Guam
6. Rosario "Ling" Marciano, Saipan
7. Mabel Ann Mendiola Uncangco, Guam
8. Lourdes Manglona, Rota
9. Speaker Antonio Reyes Unpingco, Guam
10. Ann Marie Blas Arceo, Guam
11. Leonard Z. Iriarte, Guam