CHamoru Language Competition

Schedule

CHamoru Language Competition


Inachá’igen Fino’ CHamoru 2020 Schedule

2020 Inachá’igen Fino’ CHamoru Schedule
March 9 and 10, 2020
UOG CLASS Lecture Hall and Calvo Field House
Mast of Ceremony - Siñot Joey Franquez

 

Monday, March 09, 2020 CLASS Lecture Hall, 12:00 noon - 6:00 p.m.

11 a.m.

Registration at Humanities and Social Sciences (HSS) Building Atrium Participants and Schools

11:30 a..m. CLASS Lecture Hall opens
12:30 p.m

Monday Competition Begins

Guam and CNMI National Anthems and Inifresi

Welcoming Remarks by Dean, CLASS, Dr. James Sellmann

Welcoming Remarks by Siñot Joey Franquez, Over-all Inachá’igen i Fino’ CHamoru Coordinator

Housekeeping Matters

1:00 p.m.
Storytelling/Umestoria K - 1:

Our Lady of Mt. Carmel Catholic

C. L. Taitano Elementary

Kloberville Elementary
Storytelling/Umestoria 2 – 3:

C. L. Taitano Elementary

Kloberville Elementary

Our Lady of Mt. Carmel Catholic

M. U. Lujan Elementary

Storytelling/Umestoria 4 – 5

San Vicente Elementary

Garapan Elementary

Our Lady of Mt. Carmel Catholic

M. U. Lujan Elementary

C. L. Taitano Elementary

High School Proficiency:

HSS101

Father Dueñas Memorial School

George Washington High School

Marianas High School

1 – 5 p.m.

Elementary Yininga’/Drawing and Middle School Tinige’/Essay Judging will take place in the Lecture Hall entrance.

Winners will be announced at 12 noon on Tuesday, March 10, 2019 at the Calvo Field House.

Judging Score Sheets to be submitted by 5 p.m. on this day.

Elementary Schools:  
Drawing/Yininga’ K – 2:

Our Lady of Mt. Carmel Catholic

Guåhan Academy Charter School

C. L. Taitano Elementary

Inalåhan Elementary

Drawing/Yininga’ 3 - 5:

Our Lady of Mt. Carmel Catholic School

Guåhan Academy Charter School

Inalåhan Elementary

C. L. Taitano Elementary

Garapan Elementary

Middle/Jr. High Schools:  
Essay/Tinige’:

CHacha Oceanview Middle

Our Lady of Mt. Carmel Catholic

Tini’an Elementary (Grade 6)

Hopwood Middle

Guåhan Academy Charter School

2 – 5 p.m. Fina’setpe/Light Refreshments for Competitors, Coaches/Teachers and Judges in HSS106, Sponsored by PIBBA, Guam Chapter
2:30 p.m.
Middle/Jr. High Schools:  
Oratorical/Sinangan:

Hopwood Middle School

Our Lady of Mt. Carmel Catholic

CHacha Oceanview Middle

Guåhan Academy Charter School

Tini’an Elementary (Grade 6)

Poetry Recitation/Rinisådan Po’ema:

Our Lady of Mt. Carmel Catholic

Tini’an Elementary (Grade 6)

CHacha Oceanview Middle

Dåndan Middle School

Hopwood Middle School
3:30 p.m.
High Schools:  
Oratorical/Sinangan:

John F. Kennedy High School

Father Dueñas Memorial School

George Washington High School
Poetry Recitation/Rinisadan  Po’ema:

Marianas High School

George Washington High School

John F. Kennedy High School

Father Dueñas Memorial School
  Winners of Proficiency – Reading Comprehension will be announced for the next level competition Proficiency – Reading Aloud.
4:30 p.m.
Male Singing/Låhi na Kákanta:

John F. Kennedy High School

Father Dueñas Memorial School

Guåhan Academy Charter School

Southern High School

George Washington High School

Marianas High School

Female Singing/Palao’an na Kákanta:

Marianas High School

George Washington High

John F. Kennedy High
6:00 p.m. Monday competition ends.

Tuesday, March 10, 2020, Calvo Field House, 7:30 a.m. – 5 p.m.

Master of Ceremony – Siñot Joey Franquez

7:30 a.m

Participants and Schools Registration

Calvo Field House opens

8:30 a.m.

Tuesday Competition Begins

Guam and CNMI National Anthems and Inifresi

Welcoming Remarks by UOG President, Dr. Thomas Krise

Welcoming Remarks by Dr. Ken Cooper, UOG CHamoru Studies Program Coordinator

Housekeeping Matters

9:15 a.m.

Proficiency: Reading Aloud

in CFH Classroom 1

To be announced
9:45 a.m.

Children’s Choir/Koron

Famagu’on K-2: 

Our Lady of Mt. Carmel Catholic School

C. L. Taitano Elementary

Inalåhan Elementary School

10:15 a.m

Children’s Choir/Koron

Famagu’on 3-5:

Kloberville Elementary

Our Lady of Mt. Carmel Catholic

St. Anthony Catholic School

Guåhan Academy Charter School

C. L. Taitano Elementary

Inalåhan Elementary
 

10:30 a.m. – 12:30 p.m. Competitors, Teachers and Coaches pick up snacks behind the stage area by the side entrance. Compliments of UOG’s PIP Office. Please take your participants to lunch at an appropriate time but be back in time for announcements and competitions.

11:30 a.m.
Choral Reading/Tinaitai Koru:

Dåndan Middle School

Our Lady of Mt. Carmel Catholic

Francisco M. Sablan Middle School

Inalåhan Middle School

Hopwood Middle School

Tini’an Elementary School (Grade 6)

12 noon -1 p.m. Announcement of Tinige’/Essay and Yinanga/Drawing Winners
1 p.m.
Proficiency - Impromptu To be announced
1:30 p.m.
Chant/Lålai:

Hopwood Middle School

Our Lady of Mt. Carmel Catholic School

Dåndan Middle School
2:30 p.m.
CHamorita Style Singing/Kåntan CHamorita:

Marianas High School

Father Dueñas Memorial School

George Washington High School

John F. Kennedy High school
3:30 p.m.
Song with Dance/Kånta yan Baila:

John F. Kennedy High School

George Washington High School

Southern High School

Marianas High School

Guåhan Academy Charter School

4:30 p.m.
Dramatic Cultural Intepretation:

Marianas High School

John F. Kennedy High School

5 p.m.

2020 Competition Ends

Clean-up and Take Down – All UOG CHamoru Language Students

 

NOTE to all coaches/teachers: Please take your participants to lunch at an appropriate time but be back in time for announcements and competitions.