> UOG Events home page > UOG News & Announcements home page

Past Winners

CHamoru Language Competition


 

List of Winners

 

CHamoru Language Competition

 

2014 CHamoru Language Competition Winners

 2014 Inacha'igen Fino' CHamoru List of Winners.pdf

 


 

 

2013 CHamoru Language Competition Winners

Elementary School Categories – Grades K - 5

K – 2 Dinilitreha/Spelling
1st Place: Chanse Trinidad, Mt. Carmel Catholic School
2nd Place: Taijah-Rah Arce, C. L. Taitano Elementary School
3rd Place: Maiah Taitague, Ordot-Chalan Pago Elementary School

3 – 5 Dinilitreha/Spelling
1st Place: Hali-Kai Lujan Gonzales, Talofofo Elementary School
2nd Place: Aiden Charfauros, Mt. Carmel Catholic School
3rd Place: Alliyah Ducay, Ordot-Chalan Pago Elementary School

Umestoriha/Storytelling
1st Place: Pulåni Peredo, Mt. Carmel Catholic School
2nd Place: Aveah Garrido, C. L. Taitano Elementary School

K – 2 Yininga’/Drawing
1st Place: Bas Schils, Mt. Carmel Catholic School
2nd Place: Dathen Sanchez, Merizo Martyrs Elementary School
Andre Abante, Mt. Carmel Catholic School (Tie)
3rd Place: Torrey Quinque, Merizo Martyrs Elementary School

3 – 5 Yininga’/Drawing
1st Place: Saige Guzman, B. P. Carbullido Elementary School
2nd Place: Tera Blas, B. P. Carbullido Elementary School
3rd Place: Joseph Cummings, Merizo Martyrs Elementary School

K – 2 Koron Famagu’on/Children’s Choir
1st Place: Mt. Carmel Catholic School
2nd Place: Talofofo Elementary School
3rd Place: Merizo Martyrs Elementary School

3 – 5 Koron Famagu’on/Children’s Choir
1st Place: Mt. Carmel Catholic School
2nd Place: B. P. Carbullido Elementary School
3rd Place: Talofofo Elementary School

Middle School Categories (Grades 6 – 9)

Sinangan/Oratorical
1st Place: Jeandralyn Duenas, Mt. Carmel Catholic School

Rinisådan Po’ema/Poetry Recitation
1st Place: Martin Borja, Mt. Carmel Catholic School
2nd Place: Se’ani Ogo, Jose Rios Middle School
3rd Place: Jaira Natividad, Vicente Benavene Middle School

Tinige’/Essay
1st Place: Malia Salisburg, Mt. Carmel Catholic School
2nd Place: Jeanny Newby, Mt. Carmel Catholic School
3rd Place: Michael Perez, Mt. Carmel Catholic School

Tinaitai Koru/Choral Reading
1st Place: Mt. Carmel Catholic School
2nd Place: Jose Rios Middle School

Lålai/Chant
1st Place: Vicente Benavente Middle School
2nd Place: Mt. Carmel Catholic School
3rd Place: Ocean View Middle School

High School Categories (Grades 9 – 12)

Oratorical/Sinangan
1st Place: Alan Delos Santos, Marianas High School CHamoru Club, Sa’ipan
2nd Place: Jay Gabun, John F. Kennedy High School
3rd Place: Jesse Naputi, Simon Sanchez High School

Rinisådan Po’ema/Poetry Recitation
1st Place: Francine Sablan, Marianas High School CHamoru Club, Sa’ipan
2nd Place: Marita Iglesias, John F. Kennedy High School
3rd Place: Karen Dela Cruz, Simon Sanchez High School

Proficiency
1st Place: Raymond Nakazato, Marianas High School CHamoru Club, Sa’ipan
2nd Place: Thealani Monkea, GWHS
3rd Place: Jennalyd Babauta, Marianas High School CHamoru Club, Sa’ipan

Inentetpeten Kotturan Egge’/Cultural Dramatic Interpretation
1st Place: Marianas High School CHamoru Club, Sa’ipan
2nd Place: Southern High School

Kånta yan Baila/Song with Dance
1st Place: Marianas High School CHamoru Club, Sa’ipan
2nd Place: John F. Kennedy High School
3rd Place: Southern High School

Låhi na Kákanta/Male Singer
1st Place: Dominic Ungacta, GWHS
2nd Place: Raymond Nakazato, Marianas High School CHamoru Club, Sa’ipan
3rd Place: Chris Cruz, Southern High School

Palao’an na Kákanta/Female Singer
1st Place: Chansina Mori, GWHS
2nd Place: Heaven Aguon, Southern High School
3rd Place: Laura Lindberry, John F. Kennedy High School


 

2012 9th ANNUAL CHAMORU LANGUAGE COMPETITIONMarch 12 & 13, 2012 Competition Winners

I. Elementary School/Eskuelan Ilimentåriu

K-2 Dinilitreha/Spelling
1st Place: Aidan Charfauros, Mt. Carmel
2nd Place: Samantha Sandbergen, CNMI-PSS
3rd Place: Michael Taijeron, Merizo Martyrs Elem

3-5 Dinilitreha/Spelling
1st Place: Jaren Mayo, Wettengel Elementary
2nd Place: Mari Paet, Ordot-Chalan Pago Elementary
3rd Place: Andy Cruz, Jr., Merizo Martyrs Elementary

3-5 Umestoriha/Storytelling
1st Place: Breanna Camacho, CNMI-PSS
2nd Place: Vincent Sablan, Merizo Martyrs
3rd Place: Pulani Peredo, Mt. Carmel

K-2 Drawing/Yiningnga’
1st Place: Ann-Nasha Bradford, Merizo Martyrs
2nd Place: Kayla Stettenbenz, Mt. Carmel
3rd Place: Trinity Estoy, Mt. Carmel

3-5 Drawing/Yiningnga’
1st Place: Kollin Aflleje, Merizo Martyrs
2nd Place: Daniel Camacho, Merizo Martyrs
3rd Place: Christian Taitague, Merizo Martyrs

K-2 Children’s Choir/Koron Famagu’on
1st place: Tie: JQ San Miguel Elem & Mt. Carmel
2nd place: Merizo Martyrs
3rd place: Talofofo Elementary

3-5 Children’s Choir/Koron Famagu’on
1st place: Mt. Carmel Catholic School
2nd place: CNMI-Public School System
3rd place: Talofofo Elementary



II. Eskuelan Talo’/Middle School

Sinangan/Oratorical
1st Place: Angelika Narvaez, CNMI-PSS
2nd Place: Sara Sahagon, JLG Rios Middle School
3rd Place: Charles Hambley, Mt. Carmel

Poetry Recitation/Rinisådan Po’ema
3rd Place: Terrence Ogo, LP Untalan Middle School
2nd Place: Llainee Arriola, Mt. Carmel Catholic School
1st Place: Michelle Quichocho, CNMI-PSS

Tinige’/Essay
1st Place: Shaina Mae Puido, Astumbo Middle
2nd Place: Tie: Nicole Quichocho, Manantigu Club Tini’an & Alejandra Camacho, CNMI-PSS
3rd Place: Cecilia Gabrielle C. Evangelista, Mt. Carmel

Chant/Lålai
1st place: Mt. Carmel Catholic School
2nd Place: Inarajan Middle School
3rd Place: CNMI-PSS

Choral Reading/Tinaitai Koru
1st place: Manantigu Club – Tini’an
2nd place: CNMI-PSS
3rd place: Mt. Carmel Catholic School


III. High School/Eskuelan Takhilo’

Sinangan/Oratorical
1st Place: Margaret Tudela, CNMI-PSS
2nd Place: Tiffany Iba, Simon Sanchez High School
3rd Place: Ray Barcinas, John F. Kennedy High

Profisiente/Proficiency
3rd Place: Margaret Tudela, CNMI-PSS
2nd Place: Jennalyd Babauta, CNMI-PSS
1st Place: Ray Barcinas, John F. Kennedy High

Poetry Reading/Rinisådan Po’ema
1st Place: Francine Sablan, CNMI-PSS
2nd Place: Anthony Tornito, Okkodo High School
3rd Place: Eugenia George, Simon Sanchez High

Female Singer/Palao’an na Kåkanta
1st place: Chloe Hofschneider, CNMI-PSS
2nd place: Heaven Aguon, Southern High School

Male Singer/Låhi na Kåkanta
1st place: Christopher Cruz, Southern High School
3rd place: Matthew Blas, Simon Sanchez High
2nd place: Jared Borja, CNMI-PSS
Song with Dance/Kånta yan Baila
1st place: Southern High School
2nd place: CNMI-PSS
3rd Place: John F. Kennedy High School
Dramatic Cultural Interpretation/Inintetpeten Kotturan Egge’
1st place: CNMI-Public School System


 

 

2011 8th ANNUAL CHAMORU LANGUAGE COMPETITION March 08, 2011


ELEMENTARY SCHOOLS
Spelling - (Grades K-2)
1. Gold: Jeremiah Hofschneider, Tinian Elementary School, Tinian
2. Silver: Pedro Cruz, Mount Carmel Catholic School, Guam
3. Bronze: Alisa Gatharngeg, Gregorio T. Camacho Elementary School, Saipan
Drawing - (Grades K-2)
1. Gold: Heidi N. Tang, Saint Anthony Catholic School, Guam
2. Silver: Janine F. Miller, Saint Anthony Catholic School, Guam
3. Bronze: Elijah J. Lizama, Saint Anthony Catholic School, Guam
Children's Choir - (Grades K-2)
1. Gold: Mount Carmel Catholic School, Guam
2. Silver: Inarajan Elementary School, Guam
3. Bronze: Saint Anthony Catholic School, Guam
Spelling - (Grades 3-5)
1. Gold: Thomas William DLC Benavente, Kagman Elementary School, Saipan
2. Silver: Darlene Ferrer, Maria A. Ulloa Elementary School, Guam
3. Bronze: Josiah Quitugua, BP Carbullido Elementary School, Guam
Drawing - (Grades 3-5)
1. Gold: Dana Dalmacio, Saint Anthony Catholic School, Guam
2. Silver: Mikaela Bumagat, Saint Anthony Catholic School, Guam
3. Bronze: Jennifer Muna, Saint Anthony Catholic School, Guam
Storytelling - (Grades 3-5)
1. Gold: Keilani Barcinas, Sinapalo Elementary School, Rota
2. Silver: Breanna Camacho, Gregorio T. Camacho Elementary School, Saipan
3. Bronze: Keith Gerard M. Villagomez, Kagman Elementary School, Saipan
Children's Choir - (Grades 3-5)
1. Gold: BP Carbullido Elementary School, Guam
2. Silver: JQ San Miguel Elementary School, Guam
3. Bronze: Tinian Elementary School, Guam
MIDDLE SCHOOLS
Oratorical
1. Gold: Kimberly Camacho, Chacha Oceanview Junior High School, Saipan
2. Silver: Pamela Barcinas, Grace Christian Academy, Tinian
3. Bronze: Jezreelyn Bulaklak, Gregorio T. Camacho Elementary School, Saipan
Poetry Recitation
1. Gold: Jeremiah Cruz, Tinain Elementary School, Tinian
2. Silver: Cecilia Fitial, Grace Christian Academy, Tinian
3. Bronze: Charita Quitaro, Gregorio T. Camacho Elementary School, Saipan
Essay
1. Gold: Jezreelyn Bulaklak, Gregorio T. Camacho Elementary School, Saipan
2. Silver: Robert Marmito, Gregorio T. Camacho Elementary School, Saipan
3. Bronze: Cecilia Evangelista, Mount Carmel Catholic School, Guam
Choral Reading
1. Gold: Grace Christian Academy, Tinian
2. Silver: Tinian Elementary School, Tinian
3. Bronze: Mount Carmel Catholic School, Guam
Chant
1. Gold: Saint Francis Catholic School, Guam
2. Silver: Oceanview Middle School, Guam
3. Bronze: Mount Carmel Catholic School, Guam
HIGH SCHOOLS
Oratorical
1. Gold: Megan Cruz, Tinian High School, Tinian
2. Silver: Ramon Barcinas, John F. Kennedy High School, Guam
3. Bronze: Brandee Faith Mendiola, Rota High School, Rota
Proficiency
1. Gold: Ramon Barcinas, John F. Kennedy High School, Guam
2. Silver: Blaine Mesngon, Rota High School, Rota
3. Bronze: Realynn C. Palacios, Tinian High School, Tinian
Poetry Recitation
1. Gold: Maisie Mesngong, Rota High School, Rota
2. Silver: Brianna Torres, Southern High School, Guam
3. Bronze: Mary M. Hocog, Tinian High School, Tinian
Male Singer
1. Gold: Christopher Cruz, Southern High School, Guam
2. Silver: Shiabe Pangelinan, Simon Sanchez High School, Guam
3. Bronze: Byron Mafnas, George Washington High School, Guam
Female Singer
1. Gold: Cloe Hofschneider, Tinian High School, Tinian
2. Silver: Javil Manglona, Rota High School, Rota
3. Bronze: Caroline Hidalgo, George Washington High School, Guam
Song With Dance
1. Gold: Tinian High School, Tinian
2. Silver: John F. Kennedy High School, Guam
3. Southern High School, Guam
Dramatic Cultural Interpretation
1. Gold: Tinian High School, Tinian


 

2010 7th ANNUAL CHAMORU LANGUAGE COMPETITION March 09, 2010

ELEMENTARY SCHOOLS
Spelling - (Grades K-2)
1. Gold: Trinity Sablan, Sinapalo Elementary School, Rota
2. Silver: Nolon, Gatharngeg, G. T. Camacho Elementary School, Saipan
3. Bronze: Keith Villagomez, Kagman Elementary School, Saipan
Drawing - (Grades K-2)
1. Gold: Yejin Cheong, St. Anthony School, Guam
2. Silver: Joshua F. Miller, St. Anthony School, Guam
3. Bronze: Amare’ S. Manibusan, St. Anthony School, Guam
Children’s Choir - (Grades K-2)
1. Gold: Inarajan Elementary School, Guam
2. Silver: Tinian Elementary School, Tinian
3. Bronze: Mt. Carmel School, Guam
Spelling - (Grades 3-5)
1. Gold: Uzelle Mendoza, Maria A. Ulloa Elementary School, Guam
2. Silver: Jenice Hernandez, Mt. Carmel School, Guam
3. Bronze: Angelika Narvaez, G. T. Camacho Elementary School, Saipan
Drawing - (Grades 3-5)
1. Gold: Kai’l Bang, St. Anthony School, Guam
2. Silver: Ysabela Cadiz, St. Anthony School, Guam
3. Bronze: Gabriel S. Cubacub, St. Anthony School, Guam
Storytelling - (Grades 3-5)
1. Gold: Breanna Camacho, G. T. Camacho Elementary School, Saipan
2. Silver: Bennen Iguel, Kagman Elementary School, Saipan
3. Bronze: Francesca Roberto, BP Carbullido Elementary School, Guam
Children’s Choir - (Grades 3-5)
1. Gold: Grace Christian Academy, Tinian
2. Silver: Merizo Martyrs Elementary School, Guam
3. Bronze: Talofofo Elementary School, Guam
MIDDLE SCHOOLS
Oratorical
1. Gold: Kimberly Camacho, G. T. Camacho Elementary School, Saipan
2. Silver: Carlyn Hofschneider, Grace Christian Academy, Tinian
3. Bronze: Konica Atalig, Rota Junior High School, Rota
Poetry Recitation
1. Gold: Arianne Narvaez, Gregorio T. Camacho Elementary School, Saipan
2. Silver: Brandon Sanchez, Mt. Carmel School, Guam
3. Bronze: Rhysanne Hizon, Rota Junior High School
Essay
1. Gold: Joey San Nicolas, Grace Christian Academy, Tinian
2. Silver: Wilhemina Cing, Grace Christian Academy, Tinian
3. Bronze: Mary Grace Atalig, Grace Christian Academy, Tinian
Choral Reading
1. Gold: Grace Christian Academy, Tinian
2. Silver: Oceanview Middle School, Guam
3. Bronze: Rota Junior High School, Rota
Chant
1. Gold: Oceanview Middle School, Guam
2. Silver: Jose LG Rios Middle School, Guam
3. Bronze: Mt. Carmel School, Guam
HIGH SCHOOLS
Oratorical
1. Gold: Maryann Ulloa, Rota High School, Rota
2. Silver: Josephine Ada, Marianas High School, Saipan
3. Bronze: Rica Manglona, George Washington High School, Guam
Proficiency
1. Gold: Raena Cing, Tinian High School, Tinian
2. Silver: Albert Manglona, Rota High School, Rota
3. Bronze: Joshua Atalig, John F. Kennedy High School, Guam
Poetry Recitation
1. Gold: Joyce Camacho, Marianas High School, Saipan
2. Silver: Laura Manglona, Rota High School, Rota
3. Bronze: Mary Hocog, Tinian High School, Tinian
Male Singer
1. Gold: Jared Borja, Tinian High School, Tinian
2. Silver: Blaine Mesngon, Rota High School, Rota
3. Bronze: Augustin Naputi, Jr., Marianas High School, Saipan
Female Singer
1. Gold: Cloe Hofschneider, Tinian High School, Tinian
2. Silver: Maylyn Nauta, Southern High School, Guam
3. Bronze: Monica Greer, Marianas High School, Saipan
Song with Dance
1. Gold: George Washington High School, Guam
2. Silver: Marianas High School, Saipan
3. Bronze: John F. Kennedy High School, Guam
Dramatic Cultural Interpretation
1. Gold: Tinian High School, Tinian
2. Silver: Marianas High School, Saipan
3. Bronze: Rota High School, Rota 


 

2009 6th ANNUAL CHAMORU LANGUAGE COMPETITION

ELEMENTARY SCHOOLS
Spelling - (Grades K-2)
1. Gold: Isa Rae Dela Cruz, Tinian Elementary School, Tinian
2. Silver: Trinity Sablan, Sinapalo Elementary School, Rota
3. Bronze: Andy James Cruz, Jr., Merizo Martyrs Memorial School, Guam
Drawing - (Grades K-2)
1. Gold: Mikaela N. Bumagat, St. Anthony School, Guam
2. Silver: Gabriel S. Cubacub, St. Anthony School, Guam
3. Bronze: Isa Rae Dela Cruz, Tinian Elementary School, Tinian
Children’s Choir - (Grades K-2)
1. Gold: Tinian Elementary School, Tinian
2. Silver: Sinapalo Elementary School, Rota
3. Bronze: Merizo Martyrs Memorial School, Guam
Spelling - (Grades 3-5)
1. Gold: Leah Limes, M. U. Lujan Elementary School, Guam
2. Silver: Cecilia G. Evangelista, Merizo Martyrs Elementary School, Guam
3. Bronze: Quincy Garin, Wettengel Elementary School, Guam
Drawing - (Grades 3-5)
1. Gold: Vanessa A. De Guzman, St. Anthony’s School, Guam
2. Silver: Terance Junwon Kang Camacho, St. Anthony’s School, Guam
3. Bronze: Tristian Kyle Gonzales, St. Anthony’s School, Guam
Storytelling - (Grades 3-5)
1. Gold: Kimberly Camacho, Gregorio T. Camacho Elementary School, Saipan
2. Silver: Rebekah Delgado, Mt. Carmel School, Guam
3. Bronze: Noah Quitugua, Sinapalo Elementary School, Rota
Children’s Choir - (Grades 3-5)
1. Gold: Liguan Elementary School, Guam
2. Silver: J. Q. San Miguel Elementary School, Guam
3. Bronze: St. Anthony School, Guam
MIDDLE SCHOOLS
Oratorical
1. Gold: Carlyn Hofschneider, Grace Christian Academy, Tinian
2. Silver: Atta Suzuki, Rota Junior High School, Rota
3. Bronze: Chelsea Fama, Gregorio T. Camacho Elementary School, Saipan
Poetry Recitation
1. Gold: Christian Punzalan, Gregorio T. Camacho Elementary School, Saipan
2. Silver: Brandon Sanchez, Mt. Carmel School, Guam
3. Bronze: Geanna Hernandez, Jose Rios Middle School, Guam
Essay
1. Gold: Teosy Taisacan, Rota Junior High School, Rota
2. Silver: Juan Atalig, Grace Christian Academy, Tinian
3. Bronze: Natasha Crisostomo, Mt. Carmel School, Guam
Choral Reading
1. Gold: Grace Christian Academy, Tinian
2. Silver: Rota Junior High School, Rota
3. Bronze: Tinian Junior High School, Tinian
Chant
1. Gold: Inarajan Middle School, Guam
2. Silver: LP Untalan Middle School, Guam
3. Bronze: Oceanview Middle School, Guam
HIGH SCHOOLS
Oratorical
1. Gold: Megan L. Cruz, Tinian High School, Tinian
2. Silver: Josephine Ada, Marianas High School, Saipan
3. Bronze: Rica Manglona, George Washington High School, Guam
Proficiency
1. Gold: Raena Cing, Tinian High School, Tinian
2. Silver: Ernest Sablan, Marianas High School, Saipan
3. Bronze: Jesse Rae Tedtaotao, Southern High School, Guam
Poetry Recitation
1. Gold: Mary M. Hocog, Tinian High School, Tinian
2. Silver: Josephine Ada, Marianas High School, Saipan
3. Bronze: Jesse Rae Tedtaotao, Southern High School, Guam
Male Singer
1. Gold: Jowel Naputi, Marianas High School, Saipan
2. Silver: Joel Tainatongo, Southern High School, Guam
3. Bronze: Benjamin Borja, Tinian High School, Tinian
Female Singer
1. Gold: Chloe D. Hofschneider, Tinian High School, Tinian
2. Silver: Maylynn Nauta, Southern High School, Guam
3. Bronze: Joy Quidachay, Okkodu High School, Guam
Song with Dance
1. Gold: Southern High School, Guam
2. Silver: Marianas High School, Saipan
3. Bronze: George Washington High School, Guam
Dramatic Cultural Interpretation
1. Gold: Marianas High School, Saipan
2. Silver: Southern High School, Guam



2008 5th ANNUAL CHAMORU LANGUAGE COMPETITION

Participating ELEMENTARY Schools:
Chief Brodie Elementary, Tinian Elementary, Mt. Carmel School, Sinapalo Elementary School
Participating MIDDLE Schools:
Jose Rios Middle, Rota Junior High, Tinian Elementary, Tinian Junior High, Oceanview Middle, Agueda Johnston Middle, L.P. Untalan Middle
Participating HIGH Schools:
George Washington High, Tinian High, Simon Sanchez High, Southern High, Marianas High
ELEMENTARY SCHOOL
Spelling
1. Gold: Casia Barcinas, Sinapalo Elementary School; Sere Ima Sanchez, Tinian Elementary School
2. Silver: Victoria Flisco, Mt. Carmel School
3. Bronze: Kyle Hocog, Tinian Elementary School
Storytelling
1. Gold: Noah Quitugua, Sinapalo Elementary School
2. Silver: Odorico San Nicolas, Tinian Elementary School
Drawing - (Grades K-2)
1. Gold: Isa Rae Dela Cruz, Tinian Elementary School
2. Silver: Romeo Shrestha, Tinian Elementary School
3. Bronze: Sophia Cruz, Tinian Elementary School
Drawing - (Grades 3-5)
1. Gold: Mikeala San Nicolas, Tinian Elementary School
2. Silver: Zachariah Hofschneider, Tinian Elementary School
3. Bronze: Rudolfo Lazaro, Tinian Elementary School
Children’s Choir - (Grades K-2)
1. Gold: Sinapalo Elementary School
Children’s Choir - (3-5)
1. Gold: Sinapalo Elementary School
2. Silver: Chief Brodie Elementary School
MIDDLE SCHOOL
Oratorical
1. Gold: Megan Cruz, Tinian Elementary School
2. Silver: Anthony Taianao, Oceanview Middle School
2. Silver: Kaydee A. Manglona, Rota Junior High School
3. Bronze: Eliza Josefa Taitano Laguana, Joe Rios Middle School
Poetry Recitation
1. Gold: Mary Mendiola Hocog, Tinian Junior High School
2. Silver: Ria Encia Borja, Tinian Elementary School
3. Bronze: Carmelita Dudkiewicz, Oceanview Middle School
Essay
1. Gold: Barcelina Baza, Tinian Elementary School
2. Silver: Maisie Lynn San Nicolas Mesngon, Rota Junior High School
3. Bronze: Cody Calvo Ogo, Rota Junior High School
Choral Reading
1. Gold: Tinian Elementary School
2. Silver: Agueda Johnston Middle School
2. Silver: Rota Junior High School
3. Bronze: Oceanview Middle School
Chant
1. Gold: Agueda Johnston Middle School
2. Silver: L. P. Untalan Middle School
3. Bronze: Oceanview Middle School
HIGH SCHOOL
Oratorical
1. Gold: Marissa Aguon, Marianas High School
2. Silver: Joshua Flores, Southern High School
3. Bronze: Botga Masga, Simon Sanchez High School
Poetry Recitation
1. Gold: Marissa Aguon, Marianas High School
2. Silver: Audria Mendiola, George Washington High School
3. Bronze: Nick Leon Guerrero, Southern High School
Proficiency
1. Gold: Kaena Cing, Tinian High School
2. Silver: Michael Salas, Marianas High School
3. Bronze: Randy Camacho, Marianas High School
Male Singer
1. Gold: Donovan Afaisen, George Washington High School
1. Gold: Joel Tainatongo, Southern High School
2. Silver: Michael Salas
Female Singer
1. Gold: Maylyn Nauta, Southern High School
2. Silver: Josephine Ada, Marianas High School
Song with Dance
1. Gold: Southern High School
2. Silver: Marianas High School
Dramatic Cultural Interpretation
1. Gold: Marianas High School
. Silver: Southern High School
3. Bronze: George Washington High School



2007 4th ANNUAL CHAMORU LANGUAGE COMPETITION

Participating Middle Schools:
Jose Rios Middle School, Inarajan Middle School, Tinian Elementary School, Rota Junior High School, Oceanview Middle School, Tinian Junior High School, L. P. Untalan Middle School

Participating High Schools:
George Washington High School, Marianas High School, Tinian High School, Simon Sanchez High School, Southern High School
MIDDLE SCHOOL
Oratorical
1. Gold: Megan Cruz , Tinian Junior High School
2. Silver: Anthony Taianao, Oceanview Middle School
3. Bronze: Kaydee A. Manglona, Rota Junior High School
Poetry Recitation
1. Gold: Felix Santos, Rota Junior High School
2. Silver: Mary Hocog, Tinian Junior High School
3. Bronze: Myrese Cruz, Tinian Elementary School
Essay
1. Gold: Maisi Lynn Mesngon, Rota Junior High School
2. Silver: Brandee F. Mendiola, Rota Junior High School
3. Bronze: Thomas Barcinas, Rota Junior High School
Choral Reading
1. Gold: Rota Junior High School
2. Silver: Tinian Elementary School
3. Bronze: Oceanview Middle School
Chant
1. Gold: Untalan Middle School School
2. Silver: Inarajan Middle School School
3. Bronze: Oceanview Middle School School
HIGH SCHOOL
Oratorical
1. Gold: Sheryl Uncangco, George Washington High School
2. Silver: Naomi Sablan, Marianas High School
3. Bronze: Joshua Flores, Southern High School
Poetry Recitation
1. Gold: Naomi Sablan, Marianas High School
2. Silver: Melia Cruz, George Washington High School
3. Bronze: Nick Leon Guerrero, Southern High School
Proficiency
1. Gold: Josephine Agulto, Marianas High School
2. Silver: Joshua Duenas, Marianas High School
3. Bronze: Raena Cing, Tinian High School
Male Singer
1. Gold: Joseph Ada, Tinian High School
2. Silver: Courtney Nakazato, Marianas High School
3. Bronze: Albert Toves, Simon Sanchez High School
Female Singer
1. Gold: Juanette Villagomez, Marianas High School
2. Silver: Jerica Cruz, Simon Sanchez High School
3. Bronze: Sarita Camacho, George Washington High School
Song with Dance
1. Gold: Marianas High School
2. Silver: Southern High School
3. Bronze: Simon Sanchez High School
Dramatic Cultural Interpretation
1. Gold: Southern High School
2. Silver: George Washington High School
3. Bronze: Marianas High School


 

 

3rd ANNUAL CHAMORU LANGUAGE COMPETITION

Participating Middle Schools:
Gregorio T. Camacho Elementary School, Inarajan Middle School, Jose Rios Middle School, L. P. Untalan Middle School, Oceanview Middle School, Tinian Elementary School
Participating High Schools:
George Washington High School, Marianas High School, Simon Sanchez High School, Southern High School
MIDDLE SCHOOL
Oratorical
1. Gold: Ashley Mitchell, Oceanview Middle School
2. Silver: Mary Hocog, Tinian Elementary School
3. Bronze: Lalaine Guiao, Gregorio T. Camacho Elementary School
Poetry Recitation
1. Gold: Megan Cruz, Tinian Elementary School
2. Silver: Charing Reyes, Gregorio T. Camacho Elementary
3. Bronze: Anthony Taianao, Oceanview Middle School; Carlos Fegurgur, Jose Rios Middle School
Choral Reading
1. Gold: Inarajan Middle School
2. Silver: Tinian Elementary School
3. Bronze: Oceanview Middle School
Chant
1. Gold: Inarajan Middle School
2. Silver: L. P. Untalan Middle School
3. Bronze: Oceanview Middle School
HIGH SCHOOL
Oratorical
1. Gold: Vicente Flores, Southern High School
2. Silver: Naomi Sablan, Marianas High School
3. Bronze: Guaiza Hemsing, Simon Sanchez High School
Poetry Recitation
1. Gold: Naomi Sablan, Marianas High School
2. Silver: Audrea Mendiola, George Washington High School
3. Bronze: Joshua Flores, Southern High School
Proficiency
1. Gold: Anthony Quichocho, Southern High School
2. Silver: Ramon Agulto, Marianas High School
3. Bronze: Josephine Agulto, Marianas High School
Male Singer
1. Gold: Anthony Quichocho, Southern High School
2. Silver: Daniel B. Salas, Marianas High School
3. Bronze: Ray Martinez, Simon Sanchez High School
Female Singer
1. Gold: Juanette Villagomez, Marianas High School
2. Silver: Mycolyn Palomo, Southern High School
3. Bronze: None
Song with Dance
1. Gold: Southern High School
2. Silver: Marianas High School
3. Bronze: Simon Sanchez High School
Dramatic Cultural Interpretation
1. Gold: Southern High School
2. Silver: Simon Sanchez High School
3. Bronze: Marianas High School


 

2005 2nd ANNUAL CHAMORU LANGUAGE COMPETITION Tuesday, March 8, 2005

Participating Middle Schools:
Agueda I. Johnston Middle School, F. B. Leon Guerrero Middle School, Inarajan Middle School, Jose Rios Middle School, Sinapalo Elementary School, Tinian Elementary School
Participating High Schools:
George Washington High School, Marianas High School, Rota High School, Simon Sanchez High School, Southern High School
MIDDLE SCHOOL
Oratorical
1. Gold: Nikki Cepeda, Tinian Elementary School
2. Silver: Joshua Palomo, Jose Rios Middle School
3. Bronze: None
Honorable Mention: Sinapalo Elementary School
Poetry Recitation
1. Gold: Joelyn Pangelinan, Tinian Elementary School
2. Silver: Angielyn Celemin, F. B. Leon Guerrero Middle
3. Bronze: None
Honorable Mention: Sinapalo Elementary School
Choral Reading
1. Gold: Inarajan Middle School
2. Silver: Tinian Elementary School
3. Bronze: Agueda I. Johnston Middle and Jose Rios Middle
Chant
1. Gold: Inarajan Middle School
2. Silver: Jose Rios Middle School
3. Bronze: L. P. Untalan Middle School
HIGH SCHOOL
Oratorical
1. Gold: Naomi Sablan, Marianas High School
2. Silver: Vicente P. Flores, Southern High School
3. Bronze: Lucille B. Hocog, Rota High School
Poetry Recitation
1. Gold: Naomi Sablan, Marianas High School
2. Silver: Clint Barcinas, Rota High School
3. Bronze: Rena Sablan, George Washington High School
Proficiency
1. Gold: Anthony Quichocho, Southern High School
2. Silver: Emilyann Repeki, Marianas High School
3. Bronze: Paul Flores, Southern High School
Song with Dance
1. Gold: Marianas High School
2. Silver: Southern High School
3. Bronze: Rota High School
Dramatic Cultural Interpretation
1. Gold: Southern High School
2. Silver: Marianas High School
3. Bronze: Rota High School


 

2004 1st ANNUAL CHAMORU LANGUAGE COMPETITION Tuesday, March 9, 2004

Participating Middle Schools:
F. B. Leon Guerrero Middle School, Inarajan Middle School, Jose Rios Middle School, L. P. Untalan Middle School, Tinian Elementary School
Participating High Schools:
George Washington High School, Marianas High School, Rota High School, Simon Sanchez High School, Southern High School
MIDDLE SCHOOL
Poetry Recitation
1. Gold: Vincente V. Sablan, Tini’an Elementary School
2. Silver: April Pangelinan, Inarajan Middle School
3. Bronze: Raycia Charfauros, L. P. Untalan Middle School
Choral Reading
1. Gold: Inarajan Middle School
2. Silver: Jose Rios Middle School
3. Bronze: None
Chant
1. Gold: Inarajan and L.P. Untalan Middle School
2. Silver: None
3. Bronze: None
HIGH SCHOOL
Oratorical
1. Gold: Lucille Barcinas Hocog, Rota High School
2. Silver: Vicente Flores, Southern High School
3. Bronze: Joshua Duenas, Marianas High School
Poetry Recitation
1. Gold: Krystal Ann Pereda, Simon Sanchez High School
2. Silver: Kayla Mesngon, Rota High School
3. Bronze: Joshua S. Duenas, Marianas High School
Song with Dance
1. Gold: Rota High School
2. Silver: Southern High School
3. Bronze: Simon Sanchez High School
Dramatic Cultural Interpretation
1. Gold: Simon Sanchez High School
2. Silver: Southern High School
3. Bronze: None